Bildkort till ute- och inneljud

Nu finns ljudfiler till leken 1A Lyssna på ute- och inneljud.  Klicka på länken Ute- och inneljud i menyn. Till de 32 ljuden finns en reviderad upplaga av bildkort. De är nu i samma storlek, som de övriga bildkorten som hör till  Bornholmsmodellens språklekar. Korten är också laminerade och tåliga för att användas under många stunder av språklekar.  De  ligger i en fin kraftig förvaringsask, som är ihopsatt vid leveransen.

Några bilder har  bytts ut från den tidigare versionen. I grupp 1 blev telefonen omodern och ersattes av en hund som skäller. Denna ändring kom tyvärr inte med i den sammanställning över ljuden, som presenteras i tabellen på sidan 65 i boken. Se den korrekta sidan här nedan.

Sidan 65
Klicka på bilden!

Bildkorten används med ljudfilerna tillsammans med en flicka 4 år.

Det kom ett mejl.
”Nu har vi lyssnat på alla ljud. Det var kanske 3-4 stycken, som hon inte klarade. Jättekul var det i alla fall. Ska spela det flera gånger!”